English version Kontakt Mapa strony Szkoła Nauk o Języku i Literaturze
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla doktoranta
  • Dla pracownika
  • Erasmus+
  • E-learning
  • EPICUR
Erasmus+
Aktualności Kontakty Incoming students Studia Praktyki Dla pracowników Formularze
Szybkie linki
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ Kalkulator obliczania odległości Erasmus+ na UAM Komisja Europejska Narodowa Agencja
 
Wydział Neofilologii Erasmus+ Erasmus+ Studia

Studia


Regulamin 2020/2021
Regulamin 2021/2022
Karta Studenta Erasmusa
Nasi partnerzy (stan na 01.02.2015)
Uczelniane zasady dofinansowania wyjazdów na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017

Krok po kroku

Kto może wyjechać?

Aby skorzystać ze stypendiów programu Erasmus+, należy:

  • Posiadać status studenta UAM
  • być po pierwszym roku studiów 1. stopnia - to oznacza, że o wyjazd w kolejnym roku akademickim można ubiegać się jeszcze podczas trwania 1. roku studiów. Studenci studiów 2. i 3. stopnia mogą wyjeżdżać już w 1. semestrze tych studiów (muszą jednak liczyć się z ew. opóźnieniem wypłaty stypendium, związanym z oczekiwaniem na wyniki rekrutacji na studia i ponownym przyznanym statusu studenta)
  • sprostać wydziałowym wymaganiom, tj. np. mieć dość dobre wyniki w nauce (wydziałowe zasady rekrutacyjne mogą przewidywać średnią ocen jako kryterium kwalifikacyjne) i znać język obcy  w stopniu umożliwiającym udział w zajęciach na uczelni zagranicznej oraz w życiu akademickim; istotna może być również motywacja do wyjazdu na studia zagraniczne.

W programie Erasmus+ każdy student otrzymuje możliwość wyjazdu na 12 miesięcy (tak zwany „kapitał wyjazdowy”) w każdym cyklu studiów (licencjackich, magisterskich, doktoranckich) lub na 24 miesiące w przypadku jednolitych studiów magisterskich, niezależnie od rodzaju mobilności (studia czy praktyki) i liczby okresów mobilności (np. 2x6 miesięcy lub 3x4 miesiące).

Wyjazdy na studia – od 3 do 12 miesięcy

Wyjazdy na praktyki – od 2 do 3 miesięcy


Dokąd mogę wyjechać w ramach stypendium Erasmus+?

Studenci Wydziału Neofilologii w pierwszej kolejności ubiegają się o wyjazd do tej uczelni, z którą ich instytut zawarł umowę.

Którą uczelnię wybrać?

Teraz powinieneś dowiedzieć się czegoś o uczelni przyjmującej, jej ofercie programowej, zasadach studiowania i zaliczania przedmiotów, systemie ECTS i o wszelkich innych kwestiach, które po pierwsze - pomogą Ci podjąć decyzję na temat programu studiów w uczelni przyjmującej, a po drugie - pozwolą Ci się zorientować, z jakimi warunkami finansowo-bytowymi będziesz musiał sobie radzić.
Najlepszym źródłem informacji będzie dla Ciebie strona internetowa uczelni partnerskiej. Możesz też poradzić się studentów, którzy już byli na Erasmusie.

Jak ubiegać się o stypendium Erasmus+?

Rekrutacja do programu Erasmus+ odbywa się co roku w instytutach/katedrach w lutym (na cały kolejny rok akademicki). Rekrutacja na wyjazdy jest przeprowadzana przy pomocy systemu komputerowego USOSweb. Wszyscy studenci muszą zalogować się w systemie i wypełnić wniosek o wyjazd oraz dostarczyć do swojego koordynatora instytutowego zaświadczenie z dziekanatu o średniej ze studiów (oraz ewentualne inne wymagane przez instytut/katedrę dokumenty). Do rejestracji jest potrzebne konto w systemie USOSweb. (Pytania, porady w sprawie konta: p. Filip Gołąb, informatyk, Coll. Novum, bud. B, p.115)

Czy mogę się ubiegać wyłącznie o miejsca na uczelniach, z którymi mój instytut zawarł umowę?

W pierwszym etapie rekrutacji studenci wybierają uczelnie zagraniczne tylko spośród tych, które podpisały umowę z ich instytutem/katedrą. Każdy ma prawo do aplikowania na trzy uniwersytety. Jeżeli zostaną wolne miejsca kolejny etap rekrutacji pozwoli na wybór miejsc z poza danego instytutu/katedry. Pamiętaj jednak, że musisz sprawdzić, czy na wybranej uczelni znajdziesz odpowiednią dla swojego kierunku ofertę programową.

Zostałem wybrany do uczestnictwa w programie Erasmus+. Co dalej?

W momencie zaakceptowania Twojego wniosku o wyjazd na Erasmusa (informacja będzie widoczna w systemie USOSweb), należy uzupełnić w nim dodatkowe, brakujące informacje, wydrukować dokument, zdobyć podpis koordynatora instytutowego i dostarczyć go do Biura Erasmusa (Coll. Novum, pokój 101B). Twój koordynator wyśle maila z Twoją nominacją na uczelnię goszczącą. Teraz przystępujesz do wypełnienia dokumentów, których wymaga Twoja uczelnia docelowa. Najprawdopodobniej będziesz musiał wypełnić i wysłać aplikację danej uczelni on-line lub w formie papierowej. Jeśli uczelnia partnerska nie zapewnia swoich formularzy, możesz skorzystać ze standardowej aplikacji dostępnej w formularzach (link)

Formularz należy wypełniać na komputerze, w języku angielskim (ewentualnie w języku uczelni goszczącej).


Standardowy formularz aplikacyjny składa się z 3 części. Oto szczegółowy przewodnik po wszystkich sześciu stronach formularza.

1. Application form - czyli Formularz zgłoszeniowy (str. 1-2)

Tu powinieneś podać dane dotyczące:

  • koordynatora uczelnianego,
  • koordynatora wydziałowego lub instytutowego,
  • uniwersytetu, do którego się wybierasz,
  • terminu pobytu na zagranicznej uczelni (może być orientacyjny, z zaznaczeniem okrągłych miesięcy),
  • Twoich kompetencji językowych,
  • Twojego doświadczenia zawodowego,
  • roku studiów, który będziesz miał ukończony w dniu wyjazdu.

2. Transcript of records (str. 3-4)

Jest to wykaz wszystkich najważniejszych zaliczeń uzyskanych na uczelni macierzystej, który powinien być również załączony do formularza zgłoszeniowego (jeśli wymaga tego uczelnia partnerska). Na każdym wydziale UAM w dziekanacie dostępny jest informator o punktach ECTS przypadających wszystkim przedmiotom wykładanym na tym Wydziale. Dowiedz się, ile punktów mają przedmioty, które już zaliczyłeś. Tutaj powinny być zawarte wszystkie stopnie ze zdanych przez Ciebie egzaminów w dotychczasowym okresie studiów. Transcript of records potwierdza Dziekan (dziekanat).

Uwaga!!! Jeżeli uczelnia zagraniczna wymaga złożenia własnego formularza aplikacyjnego wypełniamy tylko ten dokument. Nie ma potrzeby przesyłania dwóch różnych formularzy. Proszę zwrócić też uwagę na osobne podania o miejsce w akademiku. Dokumenty możesz znaleźć na stronach internetowych danej uczelni.

3. Learning Agreement (str. 5-6)

Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement/ LA) to umowa między studentem, jego uczelnią macierzystą i uczelnią przyjmującą, określająca program zajęć, w jakich uczestniczyć ma student w uczelni partnerskiej oraz liczbę punktów ECTS, jaka będzie przyznana za ich zaliczenie, wypełniana w USOSwebie. Program swoich studiów za granicą uzgadniasz z zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych w Twoim instytucie. (Instrukcja wypelniania LA w USOSie) W formularzu wypełniasz nazwy przedmiotów, które zamierzasz studiować oraz liczbę punktów ECTS tym przedmiotom przyporządkowaną. Stypendysta Erasmusa musi zdobyć 30 ECTS w semestrze, czyli 60 ECTS w ciągu roku. Bardzo ważne jest, aby ustalić z dyr. ds. dydaktycznych czy będziesz musiał/a zaliczać jakieś przedmioty na UAM po powrocie z zagranicy. Dowiedz się, które to będą kursy i ile punktów możesz za nie zdobyć. O tę samą liczbę ECTS możesz umniejszyć Twoją sumę punktów do zdobycia na uczelni zagranicznej, ale pamiętaj, że większość punktów ECTS zdobywamy za granicą, a  żadne punkty na UAM nie są przyznawane automatycznie. W poszukiwaniu wybranych przedmiotów zajrzyj na stronę internetową danej uczelni lub skontaktuj się z tamtejszym koordynatorem i poproś go o ofertę programową uczelni.

Uczelnia goszcząca może dodatkowo wymagać od Ciebie wypełnienia własnego wzoru Learning Agreement na własne potrzeby – wówczas czeka Ciebie podwójna praca, ponieważ dla UAM jedynym obowiązującym wzoru jest wydruk LA z USOSweb.

UWAGA! Zatwierdzona w USOSie ostateczna wersja Twojego Learning Agreement, podpisana przez uczelnię goszczącą, musi znaleźć się na koniec Twojego stypendium u koordynatora wydziałowego.



Co mam zrobić z wypełnionym formularzem aplikacyjnym?

Wypełniony formularz musi zostać podpisany przez:

  1. Koordynatora Wydziałowego lub Instytutowego.
  2. Prodziekana ds. studiów stacjonarnych lub Koordynatora Uczelnianego.

UWAGA! Jeśli uczelnia goszcząca wymaga LA na swoim formularzu, dokument podpisuje zastępca dyrektora ds. dydaktycznych w Twoim instytucie i Prodziekan ds. studiów stacjonarnych. Jeśli nie, możesz skorzystać z LA z USOS-a, które nie wymaga podpisów UAM.
Transcript of Records potwierdza Dziekanat.

Co mam zrobić z podpisanym formularzem aplikacyjnym?

Znajdź dokładny adres Działu Współpracy z Zagranicą (DWZ) lub Biura Erasmusa na zagranicznej uczelni, do której się wybierasz oraz nazwisko osoby zajmującej się tam studentami programu Erasmus+ (takie informacje posiada także wydziałowy koordynator programu Erasmus+ UAM). Swoje podania będziesz wysyłał osobiście, więc jest rzeczą istotną aby dotarły one we właściwe miejsce!!! Wyślij oryginał aplikacji (zostaw dla siebie kopię!). Dodatkową kopię swoich dokumentów możesz zabrać ze sobą do uczelni zagranicznej na wypadek, gdyby dokumenty zaginęły w trakcie przesyłki.

Wysłałem formularz aplikacyjny, czy muszę zrobić coś jeszcze?

Teraz oczekujesz na potwierdzenie przyjęcia na studia zagraniczne z uczelni (zaproszenie lub zaświadczenie o immatrykulacji - przyjęciu studenta na studia). Powinno ono nadejść na wskazany przez Ciebie w formularzu zgłoszeniowym adres korespondencyjny lub email. Może je również otrzymać Twój Koordynator Wydziałowy lub DWZ na Wieniawskiego Bądź zatem z biurami w kontakcie!

PAMIĘTAJ! Osobiście musisz kontaktować się także ze swoim Uniwersytetem przyjmującym, tak aby niezbędne zaproszenie – list akceptacyjny  nie dotarło do Ciebie na ostatni moment. Kopia takiego zaproszenia (lub zatwierdzonej aplikacji, itp.) musi trafić do Koordynatora Wydziałowego, abyś mógł podpisać umowę i tym samym otrzymać stypendium.

Gdzie można uzyskać informacje o możliwościach zakwaterowania za granicą?

Znalezienie niedrogiego mieszkania jest jedną z najważniejszych spraw dla studenta wyjeżdżającego za granicę. Najdogodniejszą formą zakwaterowania jest pokój w akademiku, toteż powinieneś jak najszybciej skontaktować się z Biurem Współpracy z Zagranicą lub podobną jednostką uczelni przyjmującej, która zajmuje się przydziałem miejsc w domach studenckich. Jednostka ta zazwyczaj posiada także informacje o innych możliwościach zakwaterowania (np. wynajem pokoi, mieszkań).

Czy formularz aplikacyjny jest także umową o przyznanie stypendium?

NIE!! Zgłaszasz się (na ok. miesiąc przed wyjazdem) do Koordynatora Wydziałowego w celu podpisania umowy dotyczącej warunków przyznania stypendium na studia za granicą. Przy podpisaniu umowy otrzymujesz bardzo ważny formularz Confirmation of Erasmus Study Period  (Zaświadczenie o pobycie na Erasmusie), który zabierasz ze sobą na stypendium, prosząc uczelnię zagraniczną o potwierdzenie dat Twojego przyjazdu i wyjazdu. Po powrocie, na podstawie tego zaświadczenia będzie obliczona rzeczywista długość Twojego pobytu na Erasmusie, a tym samym wysokość otrzymanego dofinansowania.

Czy do wyjazdu potrzebne są inne dodatkowe zaświadczenia?

TAK! Jest to zaświadczenie o przyznanym przez UAM stypendium. Otrzymasz je od Koordynatora Wydziałowego przy podpisaniu umowy, w języku polskim i angielskim. Zaświadczenie to potwierdza Twój status studenta programu Erasmus+ oraz wysokość przyznanego Ci stypendium.
Zaświadczenie w języku angielskim jest często wymagane przez uczelnię partnerską przy przyjeździe oraz przy wypełnianiu obowiązków meldunkowych za granicą. Zaświadczenie w języku polskim należy przedłożyć w NFZ, aby otrzymać kartę EKUZ (Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe! Warto też dodatkowo ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków).
Przy podpisywaniu umowy (na miesiąc przed wyjazdem) należy wypełnić oświadczenie dot. obowiązku zdobycia 30/60 ECTS i przedłożyć numer konta walutowego.

W jakiej wysokości przyznawane jest stypendium na pobyt zagraniczny?

Wysokość stypendium programu ERASMUS+ jest ustalana corocznie i zależy od środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską. Należy pamiętać, iż stypendium Erasmusowe jest przeznaczone na pokrycie różnicy kosztów utrzymania i studiowania w kraju ojczystym i kraju przyjmującym. Na pokrycie kosztów pobytu za granicą stypendysta programu Erasmus+ powinien zatem poza stypendium erasmusowym przeznaczyć środki, jakie normalnie przeznacza na utrzymanie w kraju, np. dotację wypłacaną przez rodziców, otrzymywane stypendium naukowe (lub/i socjalne). Obecnie kwota stypendium wynosi 400-500 EUR (w zależności od kraju).

Stawki dofinansowania praktyk w roku akademickim 2018/2019:

Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania,
500 euro /mies.
Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy450 euro /mies.
Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia) Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry
400 euro /mies.
 

UWAGA! Stypendysta Erasmusa zachowuje prawo do przyznanych mu stypendiów socjalnych i naukowych także w trakcie pobytu za granicą.

UWAGA! Osoby uprawnione do stypendium socjalnego otrzymują dodatkowo 200 EUR miesięcznie (tylko przy wyjazdach na studia!). O przynależności do tej grupy decydować będzie fakt kwalifikowania się w macierzystej uczelni do stypendium socjalnego albo otrzymywania tego stypendium w semestrze trwającym lub zakończonym tuż przed wyjazdem za granicę, na podstawie przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Otrzymując zwiększenie stypendium ERASMUS+ nie tracisz prawa do wypłaty należnego Ci stypendium socjalnego UAM.

Po przybyciu na miejsce:

Masz już niezbędne dokumenty, załatwiłeś zakwaterowanie, kupiłeś bilet, pakujesz się i ruszasz w drogę.

Po przybyciu na miejsce, zgłaszasz się do Działu Współpracy z Zagranicą uczelni zagranicznej i koordynatora wydziałowego na tej uczelni. Oni najlepiej poinformują Cię o niezbędnych formalnościach, np. związanych z zakwaterowaniem, założeniem konta w banku, uczestnictwem w kursach językowych.

A jeśli nie mogę zrealizować któregoś z elementów zaplanowanego i zatwierdzonego programu studiów (Learning Agreement)?

Po przyjeździe na miejsce może się okazać, że któregoś z elementów zaplanowanego i zatwierdzonego programu studiów nie możesz zrealizować. Modyfikujesz więc ten program studiów i poprawki nanosisz w USOSwebie. O możliwość modyfikacji LA  w systemie poproś Koordynatora Wydziałowego. Ponownie musisz uzyskać akceptację dla tych zmian swojego Dyrektora ds. dydaktycznych na UAM przesyłając do niej/niego odpowiedni link oraz miejscowego Koordynatora programu Erasmus+ (na uczelni goszczącej).
Uczęszczasz na zajęcia, spotykasz się z tutorem/opiekunem i uzyskujesz zaliczenia oraz zdajesz egzaminy. Wszystkie Twoje osiągnięcia akademickie rejestrowane są następnie w dokumencie wykaz zaliczeń (Transcript of Records). Dokument ten musi być podpisany przez koordynatora programu Erasmus+ uczelni przyjmującej. Ostateczna wersja Learning Agreement powinna być zgodna z treścią Transcript of Records.

Czy możliwe jest przedłużenie pobytu?

Jeżeli Twój pobyt sprawił Ci satysfakcję, zarówno naukową jak i osobistą, oraz spotkałeś się z przyjaznym przyjęciem partnerskiego Uniwersytetu możesz przedłużyć swój pobyt o kolejny semestr. Jest to możliwe, ale tylko z semestru zimowego na letni. Nie możesz przedłużyć swojego stypendium z semestru letniego na zimowy, ponieważ jest to już nowy rok akademicki.
Jeżeli się zdecydujesz, skieruj odpowiednio uzasadnione podanie do Prodziekana wydziału (czyli formularz - indywidualna org. studiów: studia stacjonarne, studia niestacjonarne), uzyskując wcześniej zgodę swojego macierzystego Instytutu (z-ca dyr. ds. dydaktycznych, ewentualnie promotora pracy magisterskiej - wg uznania Dyrektora) oraz Koordynatora Wydziałowego (wszystkie podpisy na tym samym formularzu!). Oczywiście w pierwszej kolejności na przedłużenie pobytu za granicą musi zgodzić się uczelnia goszcząca, dlatego należy dostarczyć do Koordynatora Wydziałowego (przesłać listem lub mailem) w/w zgodę.

Jeżeli uczelnia zagraniczna będzie potrzebować zgody UAM na Twój dalszy pobyt skontaktuj się z Koordynatorem Wydziałowym, który wyśle na podany przez Ciebie kontakt (najlepiej imię i nazwisko właściwej osoby + email) zgodę UAM. Musisz pozostać także w kontakcie z Dyr. ds. dydaktycznych w kwestii ustalenia dalszego programu studiów, czyli Learning Agreement.

Po powrocie

  1. Confirmation of Erasmus Study Period
    • Zaraz po powrocie przedstawiasz Koordynatorowi Wydziałowemu wypełnione zaświadczenie o Twoim pobycie na stypendium (na formularzu, który otrzymałeś przy podpisywaniu umowy).
  2. Learning Agreement z USOSweb
    • Rozliczając się z Erasmusa przedstawiasz ostateczną wersję Twojego LA (wraz ze zmianami) wydrukowaną z USOSa i podpisaną przez uczelnię goszczącą. Treść LA powinna być zgodna z Transcript of Records.
  3. Transcript of records.
    • Następnie przedstawiasz Koordynatorowi Wydziałowemu dokumenty wydane przez uniwersytet zagraniczny poświadczające odbycie i zaliczenie okresu studiów - wykaz zaliczeń (Transcript of Records) lub inny odpowiedni dokument potwierdzony podpisem i pieczęcią uniwersytetu zagranicznego.
  4. Karta ekwiwalencji
    • Na podstawie wykazu zaliczeń, wypełniasz w języku polskim kartę ekwiwalencji przedmiotów i za pośrednictwem z-cy Dyrektora instytutu ds. dydaktycznych zwracasz się do Prodziekana o zaliczenie okresu studiów za granicą do okresu studiów w uczelni macierzystej. W dziekanacie należy złożyć zatwierdzoną przez dyrektora kartę ekwiwalencji wraz z indeksem (do Koordynatora Wydziałowego dostarczasz kopię tej karty). Zaliczone przez Ciebie przedmioty wpisywane są do Twojego indeksu w języku polskim.
  5. Ankieta
    • Jednym z warunków rozliczenia się ze stypendium jest także wypełnienie elektronicznej ankiety studenta, oceniającej Twój pobyt zagraniczny
  6. Ankieta Studenta znajduje się na stronie internetowej Agencji Narodowej: Ankieta-studia (username: student, hasło: erazm.) Ankieta jest sumowana elektronicznie w Warszawie i tam opracowywana zbiorczo. UAM ma wgląd w liczbę nadesłanych ankiet i może monitować osoby o dopełnienie tego obowiązku.
UWAGA! Transcript of Records (oryginał lub kopia), zatwierdzona przez Dyrektora i Prodziekana karta ekwiwalencji (kopia), zaświadczenie o pobycie (oryginał), podpisany Learning Agrement (oryginał) oraz wypełniona prawidłowo ankieta są warunkiem rozliczenia się ze stypendium Erasmusa u Koordynatora Wydziałowego.
Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Wyróżniająca ocena instytucjonalna PKA dla Wydziału Neofilologii
Certyfikat uczestnictwa w Sieci EMT
Biuro Karier UAM

Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań

Profil Wydziału Neofilologii w Bazie Wiedzy UAM: https://researchportal.amu.edu.pl/info/affiliation/UAM1d23cc80d1d3449cb5c799c550df2ac0/

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.