English version Kontakt Mapa strony Szkoła Nauk o Języku i Literaturze
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla doktoranta
  • Dla pracownika
  • Erasmus+
  • E-learning
  • EPICUR
WN
Aktualności O Wydziale Władze Pracownicy Rada Wydziału Struktura Zarządzenia Dziekana Badania naukowe Awanse naukowe Zatrudnienia i awanse Nostryfikacje Jakość kształcenia Oferta edukacyjna Biblioteka Wspierają nas Galeria Kontakt
Szybkie linki
USOSweb E-learning APD Office 365 AMUR Erasmus Biblioteka Uniwersytecka Strona główna UAM
 
Wydział Neofilologii Strona główna WN Jakość kształcenia Opiniowanie programów nowych specjalności (informacja)

Opiniowanie programów nowych specjalności (informacja)

Rada Samorządu Studentów Wydziału Neofilologii UAM przy tworzeniu opinii programu studiów kieruje się przede wszystkim opiniami studentów, ich uwagami, doświadczeniami oraz proponowanymi przez nich zmianami. Z uwagi na bardzo krótki czas, jaki dają nam jednostki na przygotowanie opinii jest nam ciężko spotkać się ze studentami, aby porozmawiać z nimi i przedyskutować kształt programu studiów po zmianach, lub, jeśli mamy do czynienia z nową specjalnością, zapytać o ich zdanie, zainteresowanie i sens jej tworzenia. Dzięki naszym kanałom komunikacji udaje nam się dotrzeć do zainteresowanej grupy, przeprowadzić ankietę, krótką dyskusję.

Każdy samorząd studencki zobowiązany jest także do sprawdzenia, czy cele, treści i efekty kształcenia są zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, przewidzianymi dla danego kierunku, w tym przypadku dla kierunku filologia.

Przy sprawdzaniu syllabusów przedmiotów prowadzonych na poszczególnych specjalnościach zwracamy uwagę na obciążenie studenta pracą w celu przygotowania się do zajęć i egzaminów, przygotowania prezentacji, czytania literatury czy pisania pracy dyplomowej. Bardzo starannie przeliczamy wartość 1 punktu ECTS, dbamy o to, aby nie zostały przekroczone normy ustawowe, a w przypadku ich naruszenia negocjujemy z władzami jednostki rozwiązania, które będą najlepsze dla studentów.

Swoje miejsce w opinii programu studiów mają też elementy wskazujące na umiędzynarodowienie jednostki, w której prowadzony jest kierunek, czy, jak ma to miejsce w przypadku naszego wydziału, specjalność studiów. Zwracamy tutaj uwagę na literaturę polecaną w syllabusie, która jest pisana w języku innym niż język polski, na język proawdzenia zajęć czy obecność native speakerów w kadrze.

Bardzo ważnym elementem jest też opis sylwetki absolwenta, jego wiedzy, kompetencji, które uzyska po ukończeniu danego etapu studiów.

Przy tworzeniu opinii programu studiów zwracamy także uwagę na sytuację na rynku pracy, sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą oraz inne czynniki, które mogą wpłynąć na zainteresowanie daną specjalnością studiów.

Pracę osobom tworzącym opinie programów studiów ułatwiają listy przewodnie, w których zawarta jest argumentacja zmian, a w przypadku tworzenia nowej specjalności, wpływ doboru przedmiotów, ich treści oraz metod nauczania na efekty kształcenia i sylwetkę absolwenta. Dobrą praktyką przy opiniowaniu wprowadzanych zmian do programu studiów jest dołączanie poprzedniej wersji programu studiów do porównania.


 

 

Opiniowanie programu studiów krok po kroku:

1. Przeliczenie punktów ECTS i weryfikacja pod kątem zgodności celów, treści i efektów kształcenia programu studiów z Krajowymi Ramami Kwalifikacji.

2. Prośba o opinię studentów.

3. Sprawdzenie raportu „Start na rynku pracy” oraz zapotrzebowania specjalistów danego języka.

4. Obserwacja sytuacji polityczno-społeczno-gospodarczej.

5. Analiza zebranych materiałów, opinii i tworzenia pisma.

 

Co powinien zawierać program studiów:


1. Cele kształcenia.

2. Treści kształcenia.

3. Efekty kształcenia.

4. Plan studiów.

5. Syllabusy z uwzględnionymi następującymi elementami:

  • cele, treści i efekty kształcenia;
  • polecana literatura;
  • język prowadzenia zajęć;
  • metodyka prowadzenia zajęć;
  • miejsce odbywania się zajęć (ewentualna możliwość podziału na mniejsze grupy);
  • nazwiska prowadzących z podanymi godzinami i miejscem odbywania dyżurów.


 

Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń
Pierwsze miejsce w rankingu Perspektywy 2020 Certyfikat uczestnictwa w Sieci EMT Certyfikat CIUTI Wyróżniająca ocena instytucjonalna PKA dla Wydziału Neofilologii Uniwersytet Otwarty IDUB Spacer - Wydział Neofilologii - ZAPRASZAMY

Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań

Profil Wydziału Neofilologii w Bazie Wiedzy UAM: https://researchportal.amu.edu.pl/info/affiliation/UAM1d23cc80d1d3449cb5c799c550df2ac0/

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.