30. Konferencja Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej w Instytucie UAM

Instytut Lingwistyki Stosowanej UAM był miejscem obrad 30. Konferencji Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej. Organizację wydarzenia ze strony UAM koordynowali Pani Dyrektor Instytutu, prof. Danuta Wiśniewska z zespołem w składzie: dr hab. Joanna Kic-Drgas, dr Justyna Duch-Adamczyk oraz dr Artur Urbaniak.

Konferencję pod honorowym patronatem JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej otworzyła Prorektorka ds. Nauki UAM, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk. Oficjalne powitania wygłosili również Dziekan Wydziału Neofilologii, prof. Krzysztof Stroński, Przewodnicząca PTLS, prof. Agnieszka Andrychowicz-Trojanowska (UW), oraz Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM, prof. Danuta Wiśniewska (UAM). Wykłady plenarne wygłosili prof. dr hab. Sambor Grucza (UW) oraz prof. Aldona Sopata (UAM).  W trakcie obrad łącznie 87 prelegentów wygłosiło 64 referaty z zakresu szeroko pojętej lingwistyki stosowanej.
Obradom towarzyszyły dodatkowe wydarzenia, takie jak coroczne Walne Zgromadzenie PTLS oraz uroczysty bankiet i koncert. Ten ostatni był okazją do zaprezentowania talentów pracowników i przyjaciół Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM. Muzycznie i wokalnie zaprezentowali się prof. Ewa Jarmołowicz-Nowikow (skrzypce), dr Kinga Piotrowiak-Junkiert (wokal), prof. Maciej Karpiński (gitara basowa) oraz kierownik artystyczny przedsięwzięcia Graham Crawford (aranżacja, tłumaczenie tekstów, gitara oraz śpiew). Gościem specjalnym wieczoru była dr Joanna Zator-Peljan, była studentka, doktorantka i absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM, a także autorka książki „Magiczna Kraina Podszeptu”, która czytała fragmenty swojej opowieści.
W trakcie Walnego Zgromadzenia PTLS momentem szczególnego wzruszenia było nadanie prof. dr hab. Samborowi Gruczy tytułu honorowego przewodniczącego PTLS, w uznaniu zasług za wieloletnią pracę na rzecz Towarzystwa. Wyrazem szacunku i uznania dla dokonań prof. Sambora Gruczy był fakt, że w głosowaniu nad wnioskiem o nadanie tytułu honorowego przewodniczącego Członkowie PTLS wykazali całkowitą jednomyślność.
Podsumowując tegoroczny zjazd, Przewodnicząca PTLS prof. Agnieszka Andrychowicz-Trojanowska ogłosiła, że przyszłoroczne obrady Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej odbędą się we Wrocławiu.