Jubileusz 20-lecia filologii koreańskiej na Wydziale Neofilologii UAM

Filologia koreańska na Wydziale Neofilologii UAM obchodziła swoje 20-lecie.

15 maja 2023 roku w budynku Auli Uniwersyteckiej zgromadziła się liczna publiczność, aby razem świętować Jubileusz.

Gratulacje składali przedstawiciele Uniwersytetu, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk - prorektor ds. nauki, prof. Katarzyna Klessa - prodziekan Wydziału Neofilologii ds. nauki, przedstawiciele Ambasady Republiki Korei - pierwszy radca Pan Kim Shik, przedstawiciele Centrum Kultury Koreańskiej w osobie Pana Kim Heungcheul, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w osobie Pani Pauliny Stochniałek. Wydarzenie zostało wsparte przez LG Energy Solution sp. z o.o. Wrocław. Przedstawiciel delegacji koreańskiej Pan Jang Haeyoung pogratulował pięknego Jubileuszu i podkreślił owocną współpracę jaka do tej pory ma miejsce. Studenci Filologii Koreańskiej przygotowali oprawę artystyczną. W repertuarze znalazły się tradycyjne elementy kultury koreańskiej w postaci gry na bębnach, tańca z wachlarzami, tańca sogo oraz utwory wokalne pieśni koreańskich. Drugą część repertuaru poświęcono współczesnej kulturze koreańskiej. Zaprezentowano m.in. współczesne piosenki K-popu oraz pokazy taneczne.

W kolejnym dniu obchodów, tj. 16 maja odbyło się spotkanie pt. 'Okrągły Stół Koreanistyk w Polsce' - debata. Delegacje instytucji akademickich, gdzie prowadzone są studia koreanistyczne debatowali na temat profilu absolwenta oraz współczesnych wyzwań studiów koreanistycznych. Naukowcy razem z przedstawicielami LG Energy Solution - głównego sponsora Jubileuszu, dyskutowali o kompetencjach jakie powinien posiadać absolwent, aby móc rozpocząć pracę w koreańskich podmiotach gospodarczych.