Data publikacji w serwisie:

Książki z księgozbioru braci Grimm odnalezione w Poznaniu - seminarium i wystawa

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Dziekan Wydziału Neofilologii UAM zapraszają w czwartek 5 grudnia 2024 r. na seminarium i wystawę „Książki z księgozbioru braci Grimm odnalezione w Poznaniu”.

Program (05.12.2024):

  • 10:00 - 12:00 Seminarium (BUP, Czytelnia Nova)
    1. Jakub Łukaszewski (BUP, Pracownia Starych Druków), Badania proweniencyjne w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
    2. Renata Wilgosiewicz-Skutecka (BUP, Oddział Zbiorów Specjalnych), Fragment księgozbioru braci Grimm odnaleziony w Poznaniu
    3. Eliza Pieciul-Karmińska (Wydział Neofilologii UAM, Instytut Lingwistyki Stosowanej), Księgozbiór braci Grimm a metoda ich pracy. O znaczeniu poznańskiego odkrycia dla badań nad dziełem Grimmów
  • 12:00 - 12:30 Przerwa kawowa
  • 12:30 Otwarcie wystawy (BUP, Salon za filarem)

Podczas wernisażu wystawy zostanie zaprezentowanych 28 woluminów z prywatnej biblioteki braci Jakuba i Wilhelma Grimmów, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, a zostały zidentyfikowane w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przez prof. Elizę Pieciul-Karmińską z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renatę Wilgosiewicz-Skutecką z Oddziału Zbiorów Specjalnych BUP. Odnalezione książki w wielu przypadkach zawierają zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma, którzy często wynotowywali na wyklejkach książek interesujące ich motywy.

To wyjątkowa okazja zobaczenia tych woluminów, gdyż będą wyeksponowane jedynie w dniu seminarium i otwarcia wystawy.

W kolejnych dniach wystawy, aż do 31 stycznia 2025 roku, będzie można na planszach prześledzić historię księgozbioru i badań nad nim, a także podziwiać książki autorstwa słynnych braci i dwa woluminy należące do ich księgozbioru, znajdujące się w zbiorach BUP.

Zapraszamy serdecznie!

Zdjęcia: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Księgozbiór braci Grimm, fot. Urząd Miasta Poznania, 2024

Skąd 28 woluminów prywatnej biblioteki braci Jakuba i Wilhema Grimmów wzięły się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu? W jaki sposób udało się je odnaleźć pośród ponad 3 milionów innych pozycji? Jak długo trwały te poszukiwania? I czego można dowiedzieć się z ich prywatnych książek o ich filologicznym warsztacie? Na te pytania odpowiada prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM, w rok po ogłoszeniu odkrycia, które wywołało niezwykłą sensację. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Naukowa Dzielnica.

Podcast dostępny na platformach: SpotifyApple PodcastYouTube