Data publikacji w serwisie:

Nordycki kalendarz herstoryczny

Na cały nowy rok 2022 studentki i studenci z Koła Naukowego „Norden” (Katedra Skandynawistyki UAM) przygotowały/przygotowali prezent dla wszystkich – nordycki kalendarz herstoryczny!

Co miesiąc prezentować będziemy kolejną jego kartę, przedstawiając matronki poszczególnych miesięcy. Będą nimi kobiety pochodzące z całej Północy (Norden), reprezentujące różne czasy i dziedziny: od polityki, edukacji, przez aktywizm, sztukę i podróże, do nauki.

W projekcie uczestniczą: Agata Michnowska, Agnieszka Święs, Maksymilian Rębisz, Filip Fijałkowski i Michał Mariański. Koordynuje go prof. Sylwia Izabela Schab.

Matronką stycznia jest INGEBORG STEMANN (1889-1973) – pierwsza duńska lektorka w Polsce. 

Historia nauczania języka duńskiego w Polsce zaczyna się … w Poznaniu! To tutaj w latach 1921-1925 mieszkała i prowadziła zajęcia znakomicie wykształcona filolożka i poliglotka Ingeborg Helga Frederikke Amalie von Stemann.

Stemann przeciera szlaki, jest nauczycielką pierwszego pokolenia polskich skandynawistów, a poza tym kobietą-instytucją! Nie ma podręcznika do nauki duńskiego – wyda go w 1924 roku w Poznaniu! Brakuje książki prezentującej Danię – napisze ją! Nie istnieją instytucje popularyzujące jej kraj – doprowadzi do ich powstania (Towarzystwo Polsko-Duńskie w Poznaniu i w Warszawie, lata 20.). Biblioteka potrzebuje duńskich książek – cóż prostszego! Ciągle mało o sobie wzajemnie wiemy – opublikuje wiele artykułów o Polsce w duńskiej prasie i o Danii – w polskiej. Pomoże nawiązać kontakty dziennikarzom, literatom, naukowcom. Wygłosi prelekcje o Danii w całej Polsce. Wesprze działalność pierwszego polskiego uniwersytetu ludowego założonego według duńskiego wzorca (w Dalkach k. Gniezna, 1921). Wie, że najlepiej poznać kraj i język poprzez doświadczenia osobiste – pośredniczy w wyjazdach studyjnych do Danii wielu Polaków, ale też zainicjuje kursy dla obcokrajowców w Kopenhadze.

W roku akademickim 2021/2022 obchodzimy w Katedrze Skandynawistyki 100-lecie nauczania duńskiego w Polsce – o Ingeborg jeszcze usłyszycie!