Data publikacji w serwisie:

Studia II stopnia z zakresu interlingwistyki

W roku akademickim 2022/23 zostały uruchomione przy Katedrze Metodologii Lingwistyki na Wydziale Neofilologii UAM studia II stopnia z zakresu interlingwistyki, jako specjalność w ramach popularnego kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją.

Interlingwistyka jako regularne studia magisterskie w Poznaniu powstała w wyniku porozumienia między UAM a Uniwersytetetem w Zaozhuang (Chiny), gdzie od 2018 odbywają się studia licencjackie esperantologii.

W programie tych unikatowych studiów (https://kml.amu.edu.pl/en/interlinguistics/) znajdują się m.in.  przedmioty językoznawcze (typologia, polityka językowa i lingwistyczny opis esperanto), komunikacja międzykulturowa w języku esperanto oraz przedmioty związane z zrządzaniem informacją w języku angielskim.

Pierwsi studenci II stopnia interlingwistyki przyjechali do Poznania (z opóźnieniem) i podjęli studia. Na miejscu pomagają im polscy studenci. Studenci z Chin zostali powitani przez prorektora UAM profesora Rafała Witkowskiego, Prorektor UAM przyjął studentów i wykładowców w sali rektorskiej w poniedziałek 21 listopada 2022 roku.

Warto zaznaczyć, że oprócz studiów magisterskich działają już od 25 lat na UAM (WN) Podyplomowe Studia Interlingwistyki, na których kształcą się studenci z całego świata.

Zdjęcie 1: Rektor Rafał Witkowski, grupa chińskich studentów, w środku prof. Ilona Koutny (kierownik Studiów Interlingwistyki), dwie polskie studentki, w drugim rzędzie prof. Włodzimierz Lapis i dr Konrad Juszczyk z Katedry Metodologii Lingwistyki oraz mgr Michael Farris z Instytutu Etnolingwistyki.

Zdjęcie 2: Chiński student przekazuje Rektorowi Rafałowi Witkowskiemu książkę w języku esperanto wydaną w Uniwersytecie w Zaozhuang