Wykład otwarty: prof. Sanita Martena, Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmija

Serdecznie zapraszamy na wykład pod tytułem:

Family Language Policy: the Case of Latvia and Latvian Families in the Diaspora

Data: 12 maja 2023

Sala: 104B Collegium Novum

Wykład (w języku angielskim) będzie dotyczył koncepcji rodzinnej polityki językowej w odniesieniu do podmiotowości dziecka i strategii dyskursu rodziców. Badania prof. Marteny opierają się na wywiadach z rodzicami z rodzin rosyjskojęzycznych na Łotwie i rodzin łotewskich lub rodzin dwujęzycznych w diasporach (w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Grecji). Materiał zasadniczy został zebrany w okresie 2019-2023, ale prace nie zostały jeszcze zakończone i są w toku. Obecnie dane gromadzone są również za pomocą takich metod, jak nagrania dźwiękowe interakcji między rodzicami a dziećmi (w diasporze) oraz obserwacje klas (online: w Wielkiej Brytanii i Norwegii) oraz podczas wizyt w szkołach na Łotwie i w szkole (s

obotniej) w Berlinie.

Główne pytania badawcze to: jakie ideologie językowe leżą u podstaw praktyk językowych (wyborów językowych) w domu z udziałem rodziców i dzieci oraz jakie strategie dyskursu rodzicielskiego są stosowane w rodzinach w odniesieniu do wielojęzycznych praktyk językowych ich dzieci.

English summary:

The lecture focuses on the concept of family language policy in relation to child agency and parents’ discourse strategies. The presented research is based on interviews with parents from Russian speaking families in Latvia and Latvian or bilingually speaking families in diaspora (in the United Kingdom, Norway and Greece). Basically, the material was collected during the period 2019-2023, but this work has not yet been completed and is in progress. Currently, data are also gathered using methods such as audio recordings of interactions between parents and children (in diaspora) and classroom observations (online: in the UK and Norway) and during visiting schools in Latvia and the (Saturday) school in Berlin.

The main research questions to be discussed during the lecture are: which language ideologies underlie language practices (language choices) at home involving parents and children, and which parental discourse strategies are used in families with regard to the multilingual language practices of their children.

Pobyt prof. Sanity Marteny na UAM, jej wykład otwarty oraz spotkania warsztatowe z pracownikami UAM finansowane są ze środków konkursu ID-UB Mobilność 094, nr wniosku: 094/01/POB5/0013.