Zmarła prof. dr hab. Edyta Połczyńska

Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 23 marca 2023 r. zmarła prof. dr hab. Edyta Połczyńska - Mistrzyni i Nauczycielka dla wielu pokoleń germanistów, szlachetny, mądry i rozważny człowiek, była prodziekan Wydziału Neofilologii, wicedyrektor Instytutu Filologii Germańskiej, w latach 1987-1999 dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej, niezwykle zaangażowana organizatorka życia akademickiego, wspierająca życie instytutu z klasą, charyzmą i opanowaniem godnym Wielkiej Damy.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia

Społeczność Wydziału Neofilologii

Prof. Edyta Połyczyńska ukończyła studia germanistyczne w Poznaniu w 1955 r. Jej prace naukowe: rozprawa doktorska pt. „Studien zum Salman und Morolf” (1967) i habilitacyjna „Der Erzähler in den Mähren des Mittelalters” (1975) pozostawały w kręgu badań nad niemieckojęzyczną literaturą średniowieczną. W kolejnych publikacjach Pani Profesor podjęła tematykę literackich stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX w. Zapoczątkowała szczególnie bliskie Jej ze względu na osobiste związki z Poznaniem germanistyczne badania nad Prowincją Poznańską i jej literackim obrazem, czego zwieńczeniem był szereg artykułów i publikacja „Im polnischen Wind. Beiträge zum deutschen Zeitungswesen, Theaterleben und zur deutschen Literatur im Grossherzogtum Posen 1815-1918” (Poznań 1988). Jej pionierskie analizy życia kulturalnego Niemców w Wielkopolsce, napisane z pasją i cenione za rzetelność naukową, stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń poznańskich badaczy, nie tylko germanistów, ale też historyków, politologów czy socjologów. Była także pionierką badań nad recepcją literatury niemieckiej w Polsce. Już w trakcie studiów podjęła się pracy przy projekcie tworzenia bibliografii przekładów z literatury niemieckiej na język polski z lat 1800-2000 (początkowo pod kierunkiem prof. Jana Bergera, a następnie samodzielnie i we współpracy z prof. Cecylią Załubską). Wielotomowa publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa UAM i była na bieżąco aktualizowana, stanowiąc nieocenioną bazę wiedzy dla badaczy tego zagadnienia.

Profesor Edyta Połczyńska była promotorką 16 rozpraw doktorskich w zakresie literaturoznawstwa i ponad 200 prac magisterskich.

Za swoje zasługi otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, honorową odznakę Miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego, dyplom uznania „za szczególne zasługi na rzecz współpracy polsko-niemieckiej" nadany Jej przez ambasadora Republiki Federalnej Niemiec.

Wspomnienie prof. dr. hab. Stanisława Puppla, Dziekana Wydziału Neofilologii w latach 1996 - 2002 o ś.p. prof. dr hab. Edycie Połczyńskiej

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Junikowskim w dniu 3 kwietnia br. o godz. 11:50.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w Kościele Wszystkich Świętych ul. Grobla 1 w dniu 3 kwietnia o godz. 10:00.