
W dniach 3-5 czerwca ponad 40-osobowa grupa studentów (specjalność: arabistyka, hebraistyka i turkologia) i wykładowców Katedry Studiów Azjatyckich (Wydział Neofilologii) przebywała na wyjeździe naukowym w Bośni i Hercegowinie. Wyjazd został zorganizowany przez Koło Naukowe Arabistów oraz Turkologiczne Koło Naukowe pod opieką organizacyjną dr Filipa Jakubowskiego. Opiekę naukową sprawowali dr Łukasz Piątak i dr Filip Jakubowski. Za logistykę odpowiedzialny był współprzewodniczący Koła Naukowego Arabistów, Filip Majtyka. Celem wyjazdu było zaznajomienie się z wielokulturowym dziedzictwem obszaru, gdzie nieobce są wpływy kultury tureckiej, arabskiej i żydowskiej. Dwa pierwsze dni spędzili uczestnicy w stolicy - Sarajewie, natomiast dzień trzeci w malowniczym Mostarze, wraz z krótką wycieczką do tekije (klasztor derwiszów) w Blagaj. Podczas wyjazdu studenci wygłosili ponad 20 wykładów poruszających szeroką tematykę: od historii Bośni, dawnej i współczesnej, przez problematykę islamu i judaizmu na Bałkanach, języka i literatury bośniackiej, aż po muzykę tradycyjną i film. Wśród elementów programu była a wizyta oficjalna w bibliotece naukowej Gazi Husrev Bega w Sarajewie, gdzie przechowane są cenne arabskie, perskie, tureckie i bośniackie rękopisy z czasów osmańskich, a także szereg oddziałów Muzeum Sarajewa. Warto wspomnieć, że był to już czwarty wyjazd organizowany przez nasze koła naukowe, w tym drugi do Bośni i Hercegowiny (poprzedni odbył się w 2016 roku). Dziękujemy wszystkim studentom i wykładowcom, za udział w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia.
Więcej...
17 i 18 maja br. odbyła się międzynarodowa konferencja „Wzmocnić demokrację” na temat Europy obywateli i obywatelek w polsko-niemieckiej perspektywie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele miast, województw, kuratorium oświaty, organizacji pozarządowych, dziennikarze, parlamentarzyści z Polski i Niemiec oraz wielu innych wybitnych gości, m.in. Thomas Kraliński, Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgii w Rządzie Federalnym i Komisarz ds. Stosunków międzynarodowych.
W ramach współpracy Instytutu Lingwistyki Stosowanej Wydziału Neofilologii ze Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz oraz z panią Magdaleną Antoniewicz, Koordynatorką Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę i zarazem główną organizatorką konferencji dwanaścioro studentek i studentów 2. i 3. roku (SLIC) lingwistyki stosowanej przy wsparciu i pod opieką pani mgr Anny Berezowskiej z Zakładu Dydaktyki Kultury i Mediów miało okazję nie tylko uczestniczyć w obradach, ale również pomóc w przeprowadzeniu konferencji oraz odbyć cenne praktyki tłumaczeniowe.
Więcej...
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, dzięki inicjatywie prof. UAM dr hab. Camilli Badstübner-Kizik z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Wydziału Neofilologii, zawarł ze Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań, reprezentowanym przez Dyrektora, pana Dariusa Müllera, oficjalne porozumienie o współpracy i partnerstwie w zakresie wspierania rozwoju kompetencji językowych, społecznych i kulturowych studentów Instytutu Lingwistyki Stosowanej. Dzięki temu studiujący w ILS mogą odbywać praktyki na terenie Polski i Niemiec oraz uczestniczyć w projektach organizowanych przez Zamek Trebnitz.
Więcej...Serdecznie dziękuję zespołowi ds. promocji pod kierunkiem dr Dominiki Gortych za przygotowanie cyklu wydarzeń w Parku Wieniawskiego 8 czerwca bieżącego roku. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i czas poświęcony na organizację całej imprezy.
Ponadto szczególne podziękowania należą się Pięciu Stronom Świata – wspaniałej inicjatywie muzycznej kierowanej przez Prodziekana Macieja Karpińskiego, w której uczestniczą pracownicy naszego wydziału. Koncert, który miał miejsce 8 czerwca na Placu Mickiewicza był niezwykłym wydarzeniem artystycznym, pokazującym piękno różnorodności cechującej nasz wydział. Pięć Stron Świata stało się wizytówką Wydziału Neofilologii. Jesteśmy dumni z naszych artystów!
Aldona Sopata
Dziekan Wydziału Neofilologii
Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.