W dniach 17.-23.11.2019 na Wydziale Neofilologii odbędzie się projekt „Literackie i filmowe obrazy migracji między Polską a Niemcami”. Tematem przewodnim projektu jest migracja z jej skutkami – zarówno indywidualnymi, jak i kolektywnymi – dla społeczeństw w Polsce i Niemczech. Celem projektu jest porównanie spojrzeń na migrację i wymiana poglądów na temat tego zjawiska, kierując się różnymi perspektywami. Szczególną refleksją objęte zostaną kwestie migracyjnej przyszłości Europy oraz roli, jaką sztuka (literatura, film) może odegrać w kształtowaniu transnarodowego i transkulturowego dialogu.
Więcej...
W ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego 25 października odbyła się symultana szachowa z udziałem arcymistrza Włodzimierza Schmidta (wielokrotnego mistrza Polski i wybitnego popularyzatora królewskiej gry). Każdy z wydziałów naszego Uniwersytetu mógł wybrać swojego przedstawiciela, który miał okazję zmierzyć się z arcymistrzem. Wydział Neofilologii reprezentował dr Mateusz Jaworski, który po bardzo ciekawej partii wywalczył remis. Warto zauważyć, że tylko trzy partie zakończyły się takim wynikiem - Włodzimierz Schmidt wygrał pozostałe jedenaście pojedynków. Występ naszego reprezentanta pokazuje, że Wydział Neofilologii niezmiennie charakteryzuje się różnorodnością zainteresowań, pasją i ogromnym potencjałem w różnych obszarach!
Więcej...Instytut Filologii Germańskiej zaprasza nauczycieli i lektorów wszystkich języków obcych do udziału w kolejnych bezpłatnych warsztatach pt. „Wykorzystanie tekstów prawnych na zajęciach praktycznej nauki języka obcego”, które poprowadzi dr Karolina Kęsicka z Zakładu Translatologii w IFG UAM w Poznaniu. Warsztaty odbędą się w poniedziałek 25 listopada 2019 r. w godzinach 11:30-13:00 w siedzibie IFG (al. Niepodległości 4, blok B).
Więcej...
Ołtarze budowane przez Meksykanów na Święto Zmarłych (Día de Muertos) to wielowiekowa tradycja wywodząca się z czasów prehiszpańskich. W okresie hiszpańskiej konkwisty wtopiły się w nią chrześcijańskie elementy. Małe ołtarzyki dedykowane są zmarłym w domach prywatnych. W instytucjach użyteczności publicznej, takich jak ratusze, banki, szkoły czy szpitale, budowane są ołtarze bardziej okazałe. Do 9 listopada w Collegium Novum UAM można oglądać instalację przygotowaną z tej okazji.

Gratulujemy i dzielimy wielką radość z panią prof. dr hab. Edytą
Połczyńską, która 18 października 2019 r. odebrała z rąk konsula
generalnego, Hansa Jörga Neumanna, dyplom uznania „za szczególne zasługi
na rzecz współpracy polsko-niemieckiej" od ambasadora Republiki
Federalnej Niemiec, Rolfa Wilhelma Nikela.

Zakład Bałtologii UAM oraz Biblioteka Filologiczna Novum UAM w Poznaniu zapraszają w czwartek 7 listopada o godz. 16:30 do "Sali Nauki" Biblioteki Filologicznej Novum na pokaz litewskiego filmu dokumentalnego o dwóch mistrzach słowa i o jednej rzece: "Bliżej ziemi / na tamtym brzegu rzeki" (lit. „Arčiau žemės anapus upės"; łot. „Tuvāk zemei viņpus upes"), po którym odbędzie się spotkanie z jego twórcami: Viktoriją Jonkutė - reżyserką oraz Vladasem Braziūnasem - jednym z bohaterów, znakomitym litewskim poetą. Szczegóły na ulotce.
Więcej...Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.