Cuentacuentos - spektakl opowiadania opowieści po hiszpańsku

Poniedziałek, 22 maja 2023, 11:30 - 12:15
Collegium Novum, Biblioteka

Cuentacuentos to hiszpański zwyczaj opowiadania krótkich historii, który pojawił się w latach 50-tych w Barcelonie w jednej z bibliotek, aby zachęcić ludzi do czytania książek i zwalczyć analfabetyzm. Od tego czasu historie wędrowały przez przytułki, domy kultury, więzienia, bary, ulice. Wiele pubów ma swoją godzinę Cuentacuentos, a miasta organizują festiwale, gdzie można wysłuchać profesjonalnych opowiadaczy.

Ewa Rufo – aktorka, opowiadaczka i wykładowczyni języka hiszpańskiego organizuje Cuentacuentos ze swoimi studentami od 1999 roku.

Celem było i jest pokazać alternatywę dla tradycyjnej nauki hiszpańskiego na uniwersytecie.

Cuentacuentos is a Spanish tradition of story telling, which was born in the 1950s in a library in Barcelona, to encourage people to read and in this way help eradicate illiteracy. Since then the stories travelled through shelters, community centres, prisons, bars and streets. A lot of pubs hold a Cuentacuentos hour, and towns organize festivals where professional storytellers show their craft.

Eva Rufo, an author, story teller and a Spanish teacher at the AMU Institute of Ethnolinguistics, has been organizing Cuentacuentos with her students since 1999.

The idea is to show an alternative to traditional Spanish teaching in university settings.