Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL
Projekt Dariah.Hub realizowany jest w konsorcjum kilkunastu instytucji w Polsce. Celem głównym i bezpośrednim przedsięwzięcia jest rozwój krajowej inteligentnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla humanistyki i nauk o sztuce poprzez utworzenie krajowego ekosystemu prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad materiałami archeologicznymi i dziedzictwa kulturowego.
W ramach UAM projekt ma charakter wielowydziałowy: powstaje w nim sześć modułów infrastruktury, zakładających tworzenie zasobów oraz potrzebnych do ich obsługi narzędzi, które zostaną zintegrowane na powstającej w projekcie Platformie Badań Interdyscyplinarnych. Moduły te powstają na Wydziale Neofilologii, Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydziale Anglistyki, Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Nauk o Sztuce, gdzie opracowywane są dwa moduły - w Instytucie Muzykologii oraz Instytucie Historii Sztuki. Narzędzia opracowywane przez zespoły UAM służyć będą m.in. automatycznemu datowaniu tekstów historycznych, interpretacji znaczenia ruchu w kontekście komunikacyjnym i kulturowym, tworzeniu modeli dystrybucji informacji o wysokości dźwięku i wzorcach rytmicznych czy opracowaniu naukowemu i udostępnianiu w formie elektronicznej zasobów multimedialnych repozytoriów rozproszonych. Kierowniczką projektu w UAM jest dr Brygida Sawicka-Stępińska.
Na Wydziale Neofilologii powstają narzędzia do interpretacji znaczenia ruchu w kontekście komunikacyjnym i kulturowym. Prace nad nimi koordynuje merytorycznie prof. Maciej Karpiński. Narzędzia te umożliwią analizę sposobu wykorzystania strefy gestykulacyjnej, analizę profilu gestykulacji w dialogu w kontekście dopasowania komunikacyjnego oraz analizę rytmiczności.
Brygida Sawicka-Stępińska
Brygida Sawicka-Stępińska – hispanistka i fonetyczka, prowadząca badania nad zmianą fonetyczną w amerykańskich wariantach języka hiszpańskiego w ujęciu segmentalnym oraz nad przyswajaniem artykulacji dźwięków języka hiszpańskiego przez polskich studentów. Jej zainteresowania naukowe obejmują również relacje między mową a muzyką. Pracuje w Laboratorium Praktycznej Nauki Języka Hiszpańskiego w Instytucie Języków i Literatur Romańskich na Wydziale Neofilologii.
Maciej Karpiński - fonetyk i psycholingwista prowadzący badania nad percepcją prozodii mowy oraz jej pragmatycznymi aspektami, a także parajęzykowymi cechami mowy, komunikacją multimodalną oraz relacjami między mową a muzyką. Kierownik Zakładu Komunikacji Multimodalnej w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Neofilologii.
Projekt realizowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności
Nr projektu: KPOD.01.18-IW.03-0013/23
Okres realizacji projektu: 2024 - 2025